ESEU MOTIVATIONAL ASE BUCURESTI 2014
0B2lI4qAjs4QNVWhwSGtscXhPY2s/edit?usp=sharing

Publicata de prof. GRIGORE RADU la 10.07.2014 - 07:33:13

09.07.2014

Cinci medalii obtinute de atletii braileni la Balcaniada de juniori 1 by Silviu Mareş
Printre medaliați s-au numărat și cei trei sportivi de la Brăila: Adrian Boldeanu – aur la 110 m garduri și bronz cu ștafeta de 4×100 m plat; AdelinaSandu – argint la 100 m garduri și Cristian Nedelcu – bronz cu ștafeta de 4×100 m plat și bronz la 400 m garduri.
Adrian Boldeanu, legitimat la LPS Brăila/Steaua București a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la 110 m garduri cu timpul de 14:35 secunde. Din nefericire, Adrian Boldeanu a terminat anul acesta cursurile Liceului cu Program Sportiv Brăila și nu va mai reprezenta în viitor atletismul brăilean, el fiind pregătit până acum de profesoara Sica Lazăr.
Adelina Mihaela Sandu și-a trecut în palmares și titul de vicecampioană Balcanică la juniori 1 în proba de 100 m garduri. Cu un vânt potrivnic de 3,6 m/s, atleta pregătită la Brăila de profesorul Nicolae Daniel Iorga a terminat proba cu timpul de 14:36 secunde, obținând astfel medalia de argint. Din păcate pentru Adelina, ștafeta României la care a alergat și ea nu a terminat pe un loc pe podium.
Celălalt sportiv pregătit de profesorul Iorga, Cristian Florentin Nedelcu, legitimat și el la LPS Brăila/CSM Onești, a obținut medalia de bronz la 400 m garduri, cu un timp de 54:46 secunde, dar și o medalie de bronz cu ștafeta de 4×100 m plat, unde Nedelcu a fost al doilea schimb, el preluând ștafeta de la celălalt atlet brăilean, Adrian Boldeanu.

Publicata de prof. GRIGORE RADU la 09.07.2014 - 13:33:49

09.07.2014

Cinci medalii la juniori 3 pentru atletii de la LPS Braila
Andrei Negoiță, de la grupa profesoarei Anilena Anton, a fost cel mai rapid în proba de 110 m garduri, cu timpul de 15:45 secunde, iar Matei Tronciu, a fost medaliat cu bronz în aceeași probă, el realizând un timp de 16:26 secunde. Calificat în finala acestei probe cu al 5-lea timp după serii, Marian Petre nu terminat cursa în finală, iar Alexandru Iconaru s-a clasat pe locul 6.
Atleta cu dublă legitimare LPS Brăila/CSM Oneşti, Nicoleta Iulia Banaga de la grupa profesorului Nicolae Daniel Iorga, a terminat pe locul 2 în proba de 100 m garduri fete și a devenit vicecampioană naţională la 100 m garduri, cu timpul de 15:09, la doar o sutime de secundă de medalia de aur. Pe locul 3 în aceeași probă s-a clasat Andreea Mihaela Caracuda, care de asemenea are dublă legitimare LPS Brăila/CSM Oneşti. Andreea Caracuda a venit puternic din spate pe ultimii metri și a câștigat medalia de bronz cu prețul unei accidentări la piciorul stâng. Petronela Cristea, calificată cu al cincilea timp, a fost descalificată în finală.
Ștafeta băieților de la LPS, formată din Matei Tronciu, Andrei Negoiţă, Ionuţ Buzea şi Petrişor Tudor a câștigat încă o medalie de argint în proba de ştafetă 4X100 m plat.
Alături de acești sportivi, care au alergat în finale, la întrecerile de la București au mai participat Ionuț Buzea de la LPS Brăila, clasat pe locul 15 în calificări la 100 m plat, probă în care Petrișor Tudor s-a clasat pe locul 14 după seriile eliminatorii. La 200 m plat băieți, Petrișor Tudor s-a clasat pe locul 9, iar Negoiță, Buzea, Iconaru și Tronciu s-au clasat pe locuri de la 19 în jos. La 200 m plat fete, Banaga s-a clasat pe locul 15, iar Cristea pe locul 23.
În proba fetelor de 400 m garduri a alergat și sportiva de la CSM Brăila, Alexandra Pohoanță-Nenciu, care s-a clasat pe locul 10.
Atleţii de la LPS Brăila au fost însoţiţi la această competiție, la care au participat 469 de atleți, dintre care 233 la fete și 236 la băieți, proveniți de la 101 de cluburi, de profesorii Nicolae Iorga şi Fănel Ionescu.

04.07.2014

Pentru toată lumea "Oferte vacanță de vară 2014"

by Silviu Mares | vineri, Iul 4, 2014
Astăzi, 4 iulie 2014, au plecat spre Serres (Grecia) atleții care vor reprezenta România la Campionatele Balcanice rezervate juniorilor 1, competiție care se va desfășura între 5-6 iulie. Lotul României are în componență 19 băieți și 20 de fete, printre care și trei sportivi de la LPS Brăila. Cei trei atleți brăileni sunt: Adrian Boldeanu, Cristian Florentin Nedelcu și Adelina Mihaela Sandu.
Adrian Boldeanu, sportiv cu dublă legitimare, LPS Brăila/Steaua București și pregătit de profesoara Sica Lazăr, va alerga în proba de 110 m garduri, iar Cristian Nedelcu, elev al profesorului Nicolae Daniel Iorga, legitimat la LPS Brăila/CSM Onești, va alerga în probele de 110 m garduri și 400 m garduri.
În competiția fetelor, Adelina Mihaela Sandu, legitimată la LPS Brăila/CSM Onești și antrenată de profesorul Nicolae Daniel Iorga, va participa la aceste campionate Balcanice în probele de 100 m garduri și triplusalt

Publicata de prof. GRIGORE RADU la 04.07.2014 - 18:38:49

04.07.2014

Campionatele Nationale de inot ale Romaniei se desfasoara in aceasta perioada 2-6 iulie 2014 la bazinul descoperit din cadrul Complexului National "Lia Manoliu" din Bucuresti.
Miercuri au avut loc 8 intreceri, iar braileanca Alina Gratiela Ene a castigat medalia de argint, la proba de 100 m fluture.
In cea de-a doua zi, junioara Alina Gratiela Ene de la LPS Braila si-a aparat titlurile castigate in iarna si a ramas campioana nationala in probele de 200 m mixt si 1.500 m liber.
La proba de 1500 m liber, locul trei a fost ocupat tot de o braileanca, Gabriela Dragomir, eleva la Liceul cu program Sportiv din Braila.
Din delegatia de la Braila mai fac parte si sporitvii Gabriela Dragomir, Bogdan Preda, Emil Rosianu, Claudiu Curte, Gabriel Cange si Madalina Durbaca. Elevii fac parte din grupele profesorilor Gabriela Stoicescu Clinciu, Valeriu Stoicescu dar si din grupa profesorului Tudorel Smeu.